EKY-160EC3331MHB5D
Chemi-Con
Prodotto No:
EKY-160EC3331MHB5D
Produttore:
Chemi-Con
Descrizione:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 320 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 640 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 330 µF