EKY-160ELL272ML20S
Chemi-Con
Prodotto No:
EKY-160ELL272ML20S
Produttore:
Chemi-Con
Descrizione:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.8975 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.53 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2700 µF
Package Bulk
Impedance 27 mOhms