ELXV630EC3561MK40S
Chemi-Con
Prodotto No:
ELXV630EC3561MK40S
Descrizione:
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 535.5 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series LXV
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.53 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 560 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 51 mOhms