EMHS160ARA472MLN0S
Chemi-Con
Prodotto No:
EMHS160ARA472MLN0S
Descrizione:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V SMD
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.142 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 37mOhm @ 100kHz
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 2.52 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4.7 mF