Casa / Film Capacitors / FCP1206H392G-H1
minImg
FCP1206H392G-H1
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
FCP1206H392G-H1
Descrizione:
CAP FILM 3900PF 2% 50VDC 1206
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.043" (1.09mm)
Tolerance ±2%
Lead Spacing -
Termination Solder Pads
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status Active
Ratings -
Series FCP
Voltage Rating - DC 50V
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 3900 pF