Casa / Film Capacitors / FCP2416H184J-D3
minImg
FCP2416H184J-D3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
FCP2416H184J-D3
Descrizione:
CAP FILM 0.18UF 5% 50VDC 2416
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination Solder Pads
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Product Status Active
Ratings -
Series FCP
Voltage Rating - DC 50V
Package / Case 2416 (6041 Metric)
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.18 µF