FCP260N60E
onsemi
Prodotto No:
FCP260N60E
Produttore:
onsemi
Pacchetto:
TO-220-3
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
MOSFET N-CH 600V 15A TO220-3
In magazzino : 191
Minimo: 1 Multipli: 1
Qty
Prezzo unitario
Prezzo Ext
  • 1
Non è il prezzo che vuoi? Invia RdO ora e ti contatteremo al più presto.
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2500 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Rds On (Max) @ Id, Vgs 260mOhm @ 7.5A, 10V
Supplier Device Package TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series SuperFET® II
Power Dissipation (Max) 156W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V