FCPF380N60E-F152
Fairchild Semiconductor
Prodotto No:
FCPF380N60E-F152
Pacchetto:
TO-220F-3
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
FCPF380N60E - Power MOSFET, N-C
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1770 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 5A, 10V
Supplier Device Package TO-220F-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series -
Power Dissipation (Max) 31W (Tc)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Fairchild Semiconductor
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.2A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V