FDD120AN15A0
onsemi
Prodotto No:
FDD120AN15A0
Produttore:
onsemi
Pacchetto:
TO-252AA
Descrizione:
MOSFET N-CH 150V 2.8A/14A DPAK
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 770 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14.5 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 120mOhm @ 4A, 10V
Supplier Device Package TO-252AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 65W (Tc)
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.8A (Ta), 14A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V