Casa / Single IGBTs / FGH40T65SH-F155
minImg
FGH40T65SH-F155
onsemi
Prodotto No:
FGH40T65SH-F155
Descrizione:
IGBT 650V 80A 268W TO-247-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 40A, 6Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 1.01mJ (on), 297µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Td (on/off) @ 25°C 19.2ns/65.6ns
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 72.2 nC
Power - Max 268 W