Casa / Single IGBTs / FGH40T70SHD-F155
minImg
FGH40T70SHD-F155
onsemi
Prodotto No:
FGH40T70SHD-F155
Descrizione:
650V FS GEN3 TRENCH IGBT
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 40A, 6Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 37 ns
Switching Energy 1.15mJ (on), 271µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 700 V
Td (on/off) @ 25°C 22ns/66ns
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 69 nC
Power - Max 268 W