Casa / Single IGBTs / FGH60T65SHD-F155
minImg
FGH60T65SHD-F155
onsemi
Prodotto No:
FGH60T65SHD-F155
Descrizione:
IGBT TRENCH/FS 650V 120A TO247
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 60A, 6Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 34.6 ns
Switching Energy 1.69mJ (on), 630µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 120 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Td (on/off) @ 25°C 26ns/87ns
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 180 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 60A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 102 nC
Power - Max 349 W