FQB15P12TM
onsemi
Prodotto No:
FQB15P12TM
Produttore:
onsemi
Pacchetto:
D²PAK (TO-263)
Descrizione:
MOSFET P-CH 120V 15A D2PAK
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type P-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1100 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 200mOhm @ 7.5A, 10V
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 100W (Tc)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V