FQP70N08
onsemi
Prodotto No:
FQP70N08
Pacchetto:
TO-220-3
Descrizione:
MOSFET N-CH 80V 70A TO220-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2700 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 98 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17mOhm @ 35A, 10V
Supplier Device Package TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 155W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Vgs (Max) ±25V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V