FQPF7N10L
onsemi
Prodotto No:
FQPF7N10L
Pacchetto:
TO-220F-3
Descrizione:
MOSFET N-CH 100V 5.5A TO220F
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 290 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6 nC @ 5 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 350mOhm @ 2.75A, 10V
Supplier Device Package TO-220F-3
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 23W (Tc)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.5A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V