G125-FS11005F1R
Harwin Inc.
Prodotto No:
G125-FS11005F1R
Descrizione:
CONN RECPT VERT SMT 10POS
Guida per l'utente
Insulation Height 0.207" (5.25mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 450V
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Screw Lock
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Finish Thickness - Post 8.00µin (0.203µm)
Contact Shape Circular
Series Gecko SL
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Green
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.33mm, 7.4mm