G125-FS12005L0R
Harwin Inc.
Prodotto No:
G125-FS12005L0R
Descrizione:
CONN RCPT 20POS 0.049 GOLD SMD
Guida per l'utente
Insulation Height 0.207" (5.25mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features Pick and Place, Polarizing Key
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, General Purpose
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series Gecko
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)