G125-MS11005L3P
Harwin Inc.
Prodotto No:
G125-MS11005L3P
Descrizione:
CONN HEADER SMD 10POS 1.25MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.193" (4.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Pick and Place, Solder Retention
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Latch Lock
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series Gecko
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Green
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.35mm, 7.45mm, 7.8mm