GT8ET-10DP-2H
Hirose Electric Co Ltd
Prodotto No:
GT8ET-10DP-2H
Descrizione:
CONN HEADER R/A 10POS 2MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.387" (9.83mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Board Lock
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series GT8E
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)