Casa / Limit Switches / HBS2KCF5SD055C
minImg
HBS2KCF5SD055C
C&K
Prodotto No:
HBS2KCF5SD055C
Descrizione:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V
Guida per l'utente
Operating Position 0.844" (21.44mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Mechanical Life -
Product Status Active
Series HB
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 368gf
Overtravel 0.055" (1.4mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life -
Mfr C&K
Pretravel 0.020" (0.5mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number HBS2KC
Differential Travel 0.002" (0.05mm)