Casa / Limit Switches / HBS2KCX3SP055C
minImg
HBS2KCX3SP055C
C&K
Prodotto No:
HBS2KCX3SP055C
Descrizione:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V
Guida per l'utente
Operating Position 0.625" (15.9mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 20A (AC), 500mA (DC)
Mechanical Life -
Product Status Obsolete
Series HB
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 368gf
Overtravel 0.005" (0.13mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life -
Mfr C&K
Pretravel 0.020" (0.5mm)
Features -
Package Bulk
Differential Travel 0.002" (0.05mm)