TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Prodotto No:
HCTE-0750-0-SP
Produttore:
Pacchetto:
-
Batch:
-
Scheda tecnica:
-
Descrizione:
HOSE 0.73" ID ETFE BLACK
Quantità:
Consegna:

Pagamento:
Si prega di inviare RdO, risponderemo immediatamente.

| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Diameter - Inside | 0.730" (18.54mm) |
| Color | Black |
| Material | Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated |
| Liquid Protection | Fluid Resistant, Fuel Resistant, Oil Resistant |
| Material Flammability Rating | - |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Diameter - Outside | 0.930" (23.62mm) |
| Type Attributes | Convoluted, Corrugated |
| Series | Helical Convolex™ HCTE |
| Type | Wire Loom, Protective Hose |
| Length | 50.00' (15.24m) |
| Environment Protection | - |
| Mfr | TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine |
| Abrasion Protection | - |
| Features | Chemical Resistant, Crush Resistant, Solvent Resistant |
| Wall Thickness | 0.023" (0.58mm) |
| Package | Spool |
| Base Product Number | HCTE-0750 |
| Heat Protection | Flame Retardant |