Casa / Single IGBTs / HGT1S10N120BNS
minImg
HGT1S10N120BNS
Fairchild Semiconductor
Prodotto No:
HGT1S10N120BNS
Pacchetto:
TO-263AB
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
IGBT, 35A, 1200V, N-CHANNEL, TO-
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 960V, 10A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 320µJ (on), 800µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 35 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Td (on/off) @ 25°C 23ns/165ns
Supplier Device Package TO-263AB
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 10A
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Gate Charge 100 nC
Power - Max 298 W