HGTG20N60A4D
onsemi
Prodotto No:
HGTG20N60A4D
Produttore:
onsemi
Pacchetto:
TO-247-3
Descrizione:
IGBT 600V 70A 290W TO247
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 390V, 20A, 3Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Switching Energy 105µJ (on), 150µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 70 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 15ns/73ns
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 280 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 20A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 142 nC
Power - Max 290 W