HGTG20N60B3D
onsemi
Prodotto No:
HGTG20N60B3D
Descrizione:
IGBT 600V 40A 165W TO247
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition -
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 55 ns
Switching Energy 475µJ (on), 1.05mJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C -
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 20A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 80 nC
Power - Max 165 W