HGTG20N60C3D
onsemi
Prodotto No:
HGTG20N60C3D
Descrizione:
IGBT 600V 45A 164W TO247
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 480V, 20A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 55 ns
Switching Energy 500µJ (on), 500µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 45 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 28ns/151ns
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 300 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 15V, 20A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 91 nC
Power - Max 164 W