HGTG40N60C3
Fairchild Semiconductor
Prodotto No:
HGTG40N60C3
Pacchetto:
TO-247
Descrizione:
HGTG40N60 - N-CHANNEL IGBT 75A,
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 480V, 40A, 3Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 850mJ (on), 1mJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 47ns/185ns
Supplier Device Package TO-247
Current - Collector Pulsed (Icm) 300 A
Series UFS
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 395 nC
Power - Max 291 W