HI1900500000G
Amphenol Anytek
Prodotto No:
HI1900500000G
Produttore:
Amphenol Anytek
Descrizione:
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.579" (14.70mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 15 A
Screw Size -
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 12-28 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 19
Number of Positions 19
Torque - Screw -
Termination Style Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Color Green
Wire Strip Length 8-9mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series HI
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.197" (5.00mm)