Casa / Single Diodes / IDH16G65C5XKSA1
minImg
IDH16G65C5XKSA1
Infineon Technologies
Prodotto No:
IDH16G65C5XKSA1
Pacchetto:
PG-TO220-2-2
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
DIODE SIL CARB 650V 16A TO220-2
Guida per l'utente
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Capacitance @ Vr, F 470pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package PG-TO220-2-2
Current - Reverse Leakage @ Vr 550 µA @ 650 V
Series CoolSiC™+
Package / Case TO-220-2
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 16 A
Mfr Infineon Technologies
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Package Tube
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 16A