Casa / Single Diodes / IDW40G65C5FKSA1
minImg
IDW40G65C5FKSA1
Infineon Technologies
Prodotto No:
IDW40G65C5FKSA1
Pacchetto:
PG-TO247-3-1
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
DIODE SIL CARB 650V 40A TO247-3
Guida per l'utente
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Capacitance @ Vr, F 1140pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package PG-TO247-3-1
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.4 mA @ 650 V
Series CoolSiC™+
Package / Case TO-247-3
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 40 A
Mfr Infineon Technologies
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Package Bulk
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 40A