IL-G-10P-S3T2-SA
JAE Electronics
Prodotto No:
IL-G-10P-S3T2-SA
Produttore:
JAE Electronics
Descrizione:
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.280" (7.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr JAE Electronics
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Friction Lock
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series IL-G
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Brown
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 10mm
Shrouding Shrouded - 1 Wall
Package Bulk
Overall Contact Length 0.378" (9.60mm)