IL-WX-20PB-VF-BE
JAE Electronics
Prodotto No:
IL-WX-20PB-VF-BE
Produttore:
JAE Electronics
Descrizione:
CONN HEADER SMD 20POS 0.8MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.144" (3.66mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 0.5A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Obsolete
Mfr JAE Electronics
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board
Features Board Guide, Solder Retention
Pitch - Mating 0.031" (0.80mm)
Contact Length - Mating 0.071" (1.80mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series IL-WX
Row Spacing - Mating 0.059" (1.50mm)