IL-WX-22SB-VF-BE
JAE Electronics
Prodotto No:
IL-WX-22SB-VF-BE
Descrizione:
CONN RCPT 22POS 0.031 TIN SMD
Guida per l'utente
Insulation Height 0.128" (3.25mm)
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Type Forked
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr JAE Electronics
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Board
Features Board Guide, Solder Retention
Pitch - Mating 0.031" (0.80mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose
Number of Positions 22
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Series IL-WX
Row Spacing - Mating 0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 4.5mm