Casa / Single IGBTs / IRG4BC40W-SPBF
minImg
IRG4BC40W-SPBF
Infineon Technologies
Prodotto No:
IRG4BC40W-SPBF
Pacchetto:
D2PAK
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
IGBT 600V 40A 160W D2PAK
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 480V, 20A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 110µJ (on), 230µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 27ns/100ns
Supplier Device Package D2PAK
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 20A
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Gate Charge 98 nC
Power - Max 160 W