ITA6V5B1
STMicroelectronics
Prodotto No:
ITA6V5B1
Descrizione:
TVS DIODE 5VWM 12VC 8-SOIC
Operating Temperature -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 750pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 6.5V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 300W
Product Status Obsolete
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 5V