Casa / Single IGBTs / IXGX55N120A3H1
minImg
IXGX55N120A3H1
IXYS
Prodotto No:
IXGX55N120A3H1
Produttore:
IXYS
Pacchetto:
PLUS247™-3
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
IGBT 1200V 125A 460W PLUS247
Guida per l'utente
Operating Temperature -
Test Condition 960V, 55A, 3Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 200 ns
Switching Energy 5.1mJ (on), 13.3mJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 125 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Td (on/off) @ 25°C 23ns/365ns
Supplier Device Package PLUS247™-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 400 A
Series GenX3™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 55A
Package / Case TO-247-3 Variant
Gate Charge 185 nC
Power - Max 460 W