Casa / Single Diodes / JANTXV1N6631US/TR
minImg
JANTXV1N6631US/TR
Microchip Technology
Prodotto No:
JANTXV1N6631US/TR
Pacchetto:
D-5B
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
DIODE GEN PURP 1.1KV 1.4A D-5B
Guida per l'utente
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 60 ns
Capacitance @ Vr, F 40pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package D-5B
Current - Reverse Leakage @ Vr 4 µA @ 1100 V
Series Military, MIL-PRF-19500/590
Package / Case SQ-MELF, E
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 1.4 A
Mfr Microchip Technology
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1100 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io) 1.4A