KB16KKW01-5F12-JF
NKK Switches
Prodotto No:
KB16KKW01-5F12-JF
Descrizione:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.30mm Dia
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series KB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V