KB16SKW01-5D24-JD
NKK Switches
Prodotto No:
KB16SKW01-5D24-JD
Produttore:
NKK Switches
Descrizione:
MINIATURE PUSHBUTTON/ILLUMINATED
Guida per l'utente
Illumination Type, Color LED, Amber
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.30mm Dia
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series KB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V