KUHP-11A11-120
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Prodotto No:
KUHP-11A11-120
Descrizione:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 120V
Guida per l'utente
Operating Temperature -45°C ~ 45°C
Switching Voltage 240VAC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 24 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 1.7 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series KUHP
Operate Time 20 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 120VAC
Must Operate Voltage 102 VAC