KW30-10S-1V(800)
Hirose Electric Co Ltd
Prodotto No:
KW30-10S-1V(800)
Descrizione:
CONN HDR 1.0MM SMD 10POS VERT
In magazzino : 772
Minimo: 1 Multipli: 1
Qty
Prezzo unitario
Prezzo Ext
  • 1
Non è il prezzo che vuoi? Invia RdO ora e ti contatteremo al più presto.
Guida per l'utente
Insulation Height 0.224" (5.69mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 100VAC/DC
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Pick and Place, Solder Retention
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Latch Lock
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post 2.00µin (0.051µm)
Contact Shape -
Series KW30
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 17.5mm