STMicroelectronics
Prodotto No:
L4938E
Produttore:
Pacchetto:
16-PowerDIP (20x7.10)
Batch:
-
Descrizione:
IC REG LINEAR POS ADJ 16POWERDIP
Quantità:
Consegna:

Pagamento:
Minimo: 1 Multipli: 1
Qty
Prezzo unitario
Prezzo Ext
1
$4.579
$4.579
10
$4.11065
$41.1065
25
$3.88588
$97.147
100
$3.367845
$336.7845
250
$3.195116
$798.779
500
$2.866986
$1433.493
Non è il prezzo che vuoi? Invia RdO ora e ti contatteremo al più presto.

| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| PSRR | - |
| Voltage - Input (Max) | 28V |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Number of Regulators | 2 |
| Current - Output | 100mA, 400mA |
| Output Configuration | Positive |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Output (Max) | 5.1V |
| Product Status | Obsolete |
| Supplier Device Package | 16-PowerDIP (20x7.10) |
| Control Features | Enable, Reset |
| Series | - |
| Package / Case | 16-DIP (0.346", 8.80mm) |
| Protection Features | Over Temperature |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 4.9V (5V) |
| Voltage Dropout (Max) | 0.4V @ 100mA, 0.6V @ 400mA |
| Package | Tube |
| Base Product Number | L4938 |