LM1086IT-2.85/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LM1086IT-2.85/NOPB
Pacchetto:
TO-220-3
Descrizione:
IC REG LINEAR 2.85V 1.5A TO220-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Voltage - Input (Max) 27V
PSRR 72dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 10 mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package TO-220-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-220-3
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A