LM1117DTX-3.3/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LM1117DTX-3.3/NOPB
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
TO-252-3
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
IC REG LINEAR 3.3V 800MA TO252-3
Guida per l'utente
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Voltage - Input (Max) 15V
PSRR 75dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 800mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 10 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-252-3
Control Features -
Series LM1117-3.3
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA