LM2575M-12/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LM2575M-12/NOPB
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
24-SOIC
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
IC REG BUCK 12V 1A 24SOIC
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 24-SOIC
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Frequency - Switching 52kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V