LM2596T-12
Texas Instruments
Prodotto No:
LM2596T-12
Pacchetto:
TO-220-5
Descrizione:
IC REG BUCK 12V 3A TO220-5
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220-5
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Package / Case TO-220-5 Formed Leads
Frequency - Switching 150kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V