LM2671LD-12/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LM2671LD-12/NOPB
Pacchetto:
16-WSON (5x5)
Descrizione:
IC REG BUCK 12V 500MA 16WSON
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Current - Output 500mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 16-WSON (5x5)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 6.5V
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Package / Case 16-WFDFN Exposed Pad
Frequency - Switching 260kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V