LM2937IMP-2.5/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LM2937IMP-2.5/NOPB
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
SOT-223-4
Descrizione:
IC REG LIN 2.5V 400MA SOT223-4
In magazzino : 4343
Minimo: 1 Multipli: 1
Qty
Prezzo unitario
Prezzo Ext
  • 1
Non è il prezzo che vuoi? Invia RdO ora e ti contatteremo al più presto.
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Input (Max) 26V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 20 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223-4
Control Features -
Series -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 1V @ 500mA