LM2940CS-15/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LM2940CS-15/NOPB
Pacchetto:
DDPAK/TO-263-3
Descrizione:
IC REG LIN 15V 1A DDPAK/TO263-3
In magazzino : 2217
Guida per l'utente
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Input (Max) 26V
PSRR 64dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 15 mA
Product Status Active
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 1A