LM2940IMP-12/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LM2940IMP-12/NOPB
Pacchetto:
SOT-223-4
Descrizione:
IC REG LINEAR 12V 1A SOT223-4
In magazzino : 377
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Input (Max) 26V
PSRR 66dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 15 mA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223-4
Control Features -
Series -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage Dropout (Max) 1V @ 1A